Theatrum Neolatinum: Barokní jezuitské hry

Srdečně zveme všechny členy i veřejnost na přednášku

Theatrum Neolatinum: Barokní jezuitské školské hry,

kterou prosloví Mgr. Kateřina Valentová, PhD. (Historický ústav AV ČR), PhDr. Alena Bočková, PhD. (Jazykové centrum FF UK) a Mgr. Magdaléna Jacková, PhD. (Ústav pro českou literaturu AV ČR)..

Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 26. května v 18 h na Ústavu řeckých a latinských studií FF UK (Celetná 20, místnost 147).

Anotace přednášky: Přednáška seznámí posluchače s novou ediční řadou Theatrum Neolatinum. Latinské divadlo v českých zemích, jejíž první dva svazky, Jan Nepomucký na jezuitských školních scénách a Nejmírnější Pallas. Hry určené gramatikálním třídám jezuitských gymnázií, nedávno vyšly v nakladatelství Academia. Řada si klade za cíl zpřístupnit vybrané dramatické texty z období raného novověku, které vznikly v českých zemích - zejména takové, které jsou spjaté s prostředím tehdejších škol, pro nějž byla základem vzdělanosti latina a antický svět vůbec.
Oba první svazky přinášejí vybrané, tiskem dosud nevydané texty her určených žákům jezuitských gymnázií. Jedná se o výběr z unikátního materiálu: tento typ divadelních her, psaných z povinnosti a obvykle bez větších literárních ambicí, totiž nevycházel tiskem, proto se v podstatě nedochoval. Výjimku v tomto směru představují právě české země: díky šťastné náhodě máme k dispozici asi 300 rukopisů kompletních textů her, které nám umožňují poznat tuto nejběžnější a nejpočetnější, přitom dnes prakticky neznámou část jezuitské dramatické produkce. Odlišná kritéria výběru, která byla při sestavování právě vydaných svazků použita, nám navíc umožní nahlédnout na tyto hry z různých úhlů pohledu.