A Brief History of the Greek Language
Dr. Ioannis Galontomos (University of the Aegean).
Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 26. října v 18 h na Ústavu řeckých a latinských studií FF UK (Celetná 20, místnost 147).
Anotace přednášky: The goal of this presentation is to provide an overview of the history of the Greek language. In particular, the major milestones will be presented, starting from the Indoeuropean up to the Modern Greek period. Moreover, phenomena that shaped the history of the Greek language, such as the Language Question will be discussed.
The Slavic Letters of St. Jerome: The History of the Legend, or, How Europe was not Divided into Eastern and Western in the Middle Ages
Prof. Julia Verkholantsev (University of Pennsylvania)
Přednáška se uskuteční v úterý 24. října 2017 v 16 hod. v posluchárně A 21 (ÚKS FF MU, A. Nováka 1, budova A, 1. patro).
Srdečně Vás zveme na přátelské setkání u příležitosti významného životního jubilea prof. Pavla Spunara, zakladatele medievistické sekce JKF.
PROGRAM:
– přednáška Rukopisy mluví, rukopisy zpívají,
kterou prosloví doc. PhDr. Hana Vlhová-Wörner, PhD.;
– umělecké vystoupení: Tiburtina Ensemble, um. vedoucí Barbora Kabátková;
– společenská část.
Setkání se uskuteční v úterý 22. května od 17hv zasedací místnosti ÚČL AV ČR Na Florenci 3, Praha 1, 3. patro.
Varro in Virgilian Commentaries: Transmission in Fragments
Daniel Vallat (Universitè Lumière Lyon 2)
Přednáška se koná ve čtvrtek 27. dubna ve 18h v Zelené posluchárně (FF UK, Celetná 20, Praha 1).
Anotace přednášky: In this paper the way the Virgilian commentaries of late Antiquity transmitted some fragments of Varro will be analyzed . This transmission causes various problems here reviewed : the reliability of the identification by the name ; the titles of the works ; the different forms of quotation ; the difficulties of text and manuscript transmission ; the delimitation of the fragments ; the indirect transmission of Varro already in the Antiquity ; the use of quoting Varro in a Virgil commentary ; finally we will hazard the hypothesis that, at the time of Servius, Varro was both an ancient, inescapable authority and a new challenge for the grammatici in their tacite rivalry with the Christian polemicists.
Vyšehradská trikoncha
Ladislav Varadzin (Archeologický ústav AV ČR).
Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 23. února v 18 h na Ústavu řeckých a latinských studií FF UK (Celetná 20, místnost 147).
Anotace přednášky: Na přemyslovském hradišti na Vyšehradě byly v letech 2011–2014 objeveny základy předrománské stavby s centrálním půdorysem spadající předběžně do druhé poloviny 10. – první poloviny 11. století. Pozůstatky této stavby jsou překvapivé neobvykle velkými rozměry a půdorysným typem, které v tehdejším českém přemyslovském prostředí nemají analogie. Nález vrhá nové světlo na počátky nejstarší české architektury, otevírá otázku provenience toho typu stavby, kterou bude nutné řešit v širším evropském měřítku. V neposlední řadě ukazuje také na značný význam Vyšehradu již v jeho nejstarším období, o kterém jsme dosud věděli jen velmi málo. Bezprostřední poznatky terénního archeologického výzkumu a první výsledky odborných expertíz budou prezentovány vedoucím archeologického výzkumu na Vyšehradě.
De alieno nostrum: aluzivní strategie v mytologických centonech z Vergilia
Mgr. Marie Okáčová, PhD. (Masarykova univerzita Brno)
Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 26. ledna v 18 h
na Ústavu řeckých a latinských studií FF UK (Celetná 20, místnost 147).
Anotace přednášky: Centones Vergiliani – citátové mozaiky složené z Vergiliových veršů – jsou jedinečným svědectvím Vergiliovy pozice kanonického básníka a současně svérázným vyvrcholením tradice imitatio cum variatione, neodmyslitelně spjaté s antickým písemnictvím prakticky po celou dobu jeho existence. Dochované vergiliovské centony z doby pozdní antiky (3.–6. stol. n. l.) pokrývají široké žánrové a tematické spektrum – od biblického eposu přes mytologické příběhy a náměty ze všedního života až po erotické verše. Nejpočetnější skupinu představuje sedm mytologických epyllií dochovaných v souboru Anthologia Latina v kodexu Salmasianus, která začala vzbuzovat pozornost badatelů až na samém sklonku minulého století. Jejich citátová struktura prozrazuje promyšlené strategie nápodoby Vergiliova původního stylu, nezřídka obohacené o důmyslné aluze na další klasické autory. V průběhu recepčního procesu se tak čtenáři nabízejí zajímavé exkursy do světa antické mytologie a její spletité literární tradice.
Přehled učebnic a dostupných didaktických materiálů k výuce latiny
Mgr. Lenka Jedličková (www.librilatini.cz)
Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 25. ledna 2017 v 18 hod. na ÚŘLS FF UK v místnosti 147 (Celetná 20, Praha 1).
Představíme si:
- tištěné učebnice starší i nové v českém jazyce;
- tištěné učebnice rakouské, německé, italské a anglické;
- učebnice pro samouky;
- učebnice dostupné pouze v pdf formátu;
- on-line dostupné materiály: DUMy, MP MŠMT;
- weby a mobilní aplikace určené studentům latiny;
- latinský výukový časopis;
- zvukové nahrávky latiny a jejich problematika (některé nahrávky si poslechneme);
- audiovizuální materiály;
- a další.