Přednášky proběhlé v roce 2021

Stupňování latinských adjektiv

doc. Mgr. Lucie Pultrová, Ph.D. (Ústav řeckých a latinských studií FF UK)

Přednáška se koná ve čtvrtek 25. listopadu 2021 v 18:00 hodin přes platformu ZOOM.

Anotace: Přednáška se zaměří na jednu ze základních gramatických kategorií, která byla v latinské lingvistice dlouho opomíjena. Která latinská adjektiva lze stupňovat a která ne? Získat odpověď na tuto otázku – vzhledem k tomu, že nemáme k dispozici latinské rodilé mluvčí, a také vzhledem k velikosti a struktuře korpusu latinských textů – vůbec není jednoduché.


Tragédie a válka

doc. Jaroslav Daneš, Ph.D. (Katedra filozofie a společenských věd, FF, Univerzita Hradec Králové)

Přednáška se koná v úterý 26. října 2021 v 18:00 hodin v místnosti C 147 (Ústav řeckých latinských studií, Celetná 20, Praha 1).

Přednáška je zaměřena na dva tematické okruhy:
1. Jaké jsou příčiny války v tragédii? Na základě čeho se ti, kdo stojí v čele obce, rozhodují, když jdou do války? Jak je hodnoceno jejich počínání?
2. Proč a jak epická poezie a tragédie nalezly uplatnění při terapii současných válečných veteránů?


The Millelogicon of Heymericus de Campo (1395-1460) and the Debate over Radical Religious Communities in the 15th Century

Luciano Micali, Ph.D. (Charles University in Prague, Faculty of Arts, Institute for Greek and Latin Studies)

Přednáška se koná ve čtvrtek 30. září 2021 v 18:00 hodin přes platformu ZOOM.

Abstract: Towards the end of his career, when he is a professor of theology at the University of Leuven, Heymericus de Campo (1395-1460) writes the Millelogicon, a determinatio about two books (now lost) circulating within the community of the Beghards and containing some heretical doctrines. In this work, Heymericus analyses some articuli extracted from the two books that are the object of his theological judgement and this gives to the author the opportunity to provide a very long and indepth reflection on some relevant doctrinal and mystical problems, always using the style and the methods that are typical of the medieval scholastic production. In my talk I will present the Millelogicon in its motivations, contents, style, sources and relevance for the study of Heymericus de Campo. This will also be the occasion to refer about my work for the critical edition of this text.


Řecké apotropaické nápisy ve svědectví amuletů pozdně antické Syropalestiny (c. 400 – 700)

Mgr. Juraj Franek, Ph.D. (Ústav klasických studií MU, Brno)

Přednáška se koná ve čtvrtek 10. června 2021 v 18:00 hodin přes platformu ZOOM.

Abstrakt: V přednášce autor představí dílčí výsledky své habilitační práce, v níž připravil k vydání nový korpus pozdně antických a raně byzantských apotropaických amuletů s řeckými nápisy. Po krátkém uvedení různých kategorií materiálních dokladů ochranné magie z období pozdní antiky se přednáška zaměří na amulety s vyobrazením takzvaného svatého jezdce, které tvoří jednu z nejoblíbenějších a nejlépe dochovaných skupin apotropaických objektů ve sledovaném období. Mimo vlastní analýzu performativních řeckých nápisů bude pozornost věnována také geografické distribuci nálezů, míšení křesťanských a „pohanských“ motivů, bilingvismu a ikonografii.


Kategorie aspektu v latině

Mgr. Martina Vaníková, Ph.D. (ÚŘLS FF UK, Praha)

John drank wine.       John drank a liter of wine.

Přednáška se koná ve čtvrtek 29. dubna 2021 v 18:00 hodin přes platformu ZOOM.

Anotace: V přednášce autorka představí výsledky své dizertační práce s názvem Prefix ex- u latinských sloves a jeho aspektová funkce. Stručně shrne dosavadní teorie o aspektu jak obecně, tak v bohemistické a v latinistické odborné literatuře. Definuje pojmy „aspekt“, „aktionsart“ a „situační typ“, a speciální pozornost věnuje vymezení pojmu „telicita“ a jejímu rozlišení na „telicitu inherentní“ a „telicitu maximalizační“. Aspekt autorka chápe jako univerzální sémantickou kategorii, která se v různých jazycích liší mírou gramatikalizace, přičemž výsledný aspektuální význam vzniká často kombinací více složek (slovesný čas, aktionsart, člen, přítomnost a množství objektu apod.). Jednou z těchto složek mohou být i slovesné prefixy, jak bude detailně ilustrováno na příkladu latinského slovesného prefixu ex-, který dodává základovým slovesům inherentní telicitu.