Meteorologické disputace na pražských středověkých kvodlibetech

  

Aristoteles meteorology2Jednota klasických filologů a Ústav řeckých a latinských studií srdečně zvou všechny členy i veřejnost na přednášku,

již věnují
dr. Zuzaně Silagiové
k jejímu životnímu jubileu.

Quare serenitas estivalis estum generat:

Meteorologické disputace na pražských středověkých kvodlibetech

přednese

Mgr. Barbora Kocánová, PhD. 

(Kabinet pro klasická studia FÚ AV ČR)

 

Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 25. dubna 2019 v 18h 

na ÚŘLS FF UK v místnosti 147 (Celetná 20, Praha 1).  

  

Anotace přednášky: 

Nejméně deset otázek (šest quaestiones a čtyři probleumata) ze středověké meteorologie bylo pro tehdejší učence působící na pražské univerzitě natolik zajímavých, že byly mezi lety 1399 a 1417 zařazeny na pořad každoročních slavnostních disputací de quolibet. Tyto disputace byly velké univerzitní řečnické turnaje, při nichž se mistři artistické fakulty střetávali v polemikách nad vědeckými i politickými názory stojícími v popředí pozornosti tehdejších vzdělanců. Předmětem šesti kvestií byla chytlavá témata, zejména šlo o otázky, které nebyly Aristotelem přesvědčivě zpracovány a byly často předmětem diskuze již v antice. Oproti tomu probleumata svým zadáním zpravidla nesouvisela přímo s Aristotelem, byly to populárnější a jednodušší otázky přiřazované ke kvestiím spíše na odlehčenou a pro pobavení.

Meteorologické otázky se objevují ve čtyřech ze sedmi dochovaných příruček kvodlibetářů. Tři z těchto dochovaných příruček s meteorologickými kvestiemi vznikly v neklidné době předhusitské a husitské éry. Jaká konkrétní témata se sem dostala? A lze vysledovat nějakou souvislost mezi uvedením meteorologické problematiky a intelektuálním klimatem tohoto období?

 

 

 

 

 

 

 

>>> archiv pozvánek