Přednáška - březen 2023

 

 

Stutzman JKF, ÚŘLS a KREAS srdečně zvou všechny členy i veřejnost na přednášku

 

 The Reshuffling of the Biblical Texts in the Bible and Liturgical Books,

   kterou přednese

 

    Dominique Stutzmann

      (Head of the section of Latin paleography, Institut de recherche et d'histoire des texts, CNRS, Paris)

 

    Přednáška se koná ve čtvrtek 9. března 2023 od 18:00 hodin 

v místnosti C144 (Celetná 20, Praha 1).

 

 

Přednášku bude možné sledovat také online přes ZOOM:

https://cesnet.zoom.us/j/7954249816?pwd=OTY3SldFa3BFQVRIYTZGNTJXeWMvQT09

Meeting ID: 795 424 9816, Passcode: venividi

Anotace: 

The essence of liturgy consists in organizing the veneration of the deity. In Christianity, a religion of the Book, this celebration is inspired, founded and organized on a prior textual referent, that of the Bible. The history of the organization of the biblical text(s) is too vast to be discussed here in detail, and we shall concentrate on aspects of the transmission of the Latin text during the central and late Middle Ages. First of all, we will recall that the biblical corpus appears with noticeable variations, even in the manuscripts that transmit it as a whole. Then, we will present the liturgical manuscripts and discuss in more detail the organization of the liturgical offices, in particular two supererogatory services, the little office of the Virgin and the office of the dead. In the textual tradition of these two texts, copied in great numbers (since they are present in the books of hours), we can see occurrences of hybridization phenomena that cast doubt on the modalities of copying and transmission of the text.

 >>> archiv pozvánek

 

 

 

 

Přednáška - květen 2023 (2)

 

 

Pavlík The Arch of Titus Upper Via Sacra Rome 31862188061 JKF a ÚŘLS srdečně zvou všechny členy i veřejnost na přednášku

 

 Problematické hledání počátků křesťanství,

   kterou přednese

     doc. PhDr. Jiří Pavlík, Ph.D.

      (Husitská teologická fakulta, Univerzita Karlova)

     Přednáška se koná ve čtvrtek 4. května 2023 od 18:00 hodin v místnosti C144 (Celetná 20, Praha 1).

 

Přednášku bude možné sledovat také online přes MS Teams:

https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_ZjZkYjhkZTQtZGE2Yy00NGMyLThkOTgtOThlMGNkY2I4NGU5%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%2271cbe59b-f59f-49d8-bed9-6de6b6468917%22%2c%22Oid%22%3a%228afb0b09-2283-464c-b318-2463fb1ac04c%22%7d

Anotace: 

Řada reformních hnutí v dějinách křesťanství byla motivována snahou navrátit křesťanskou praxi k větší autenticitě, která byla měřena zpravidla srovnáním se životem tzv. prvotní církve neboli se životem křesťanů prvního, popřípadě druhého století. Moderní a postmoderní myšlení se však postupně víc a více propracovává k přesvědčení, že křesťanství není nějaký samozřejmý nadčasový fenomén, jehož podstatu by bylo možno poznat studiem a analýzou počátků, jednou provždy ji definovat, a získat tak univerzálně platné kritérium autenticity pro současnost. Přednáška předestře metodologické problémy historického a teologického zkoumání křesťanství prvního a druhého století a metodologický obrat v současném bádání. Ukáže také, jaké důsledky kritika metody přináší pro pojetí počátků křesťanství, a na příkladě problému formování křesťanské identity demonstruje, jak se chápání počátků v kritické teologii posledních dvaceti let proměnilo.

 >>> archiv pozvánek

 

 

 

 

Přednáška - říjen 2023

    Hanaghan  JKF a ÚŘLS srdečně zvou všechny členy i veřejnost na přednášku

         Changing the Futures of Rome in the reigns of Constantine, Julian, and Theodosius I, from Divination to Prayer,

   kterou přednese

     dr. Michael Hanaghan

      (Australian Catholic University)

     Přednáška se koná v úterý 24. října 2023 od 18:00 hodin v místnosti C144 (Celetná 20, Praha 1).

 Anotace: 

From 800BC until 300CE ancient humans used a wide variety of means to divine the future: animals were sacrificed, their entrails read as portending success or failure, the flight of birds was carefully watched, and future significance was read into a wide range of spontaneous forms of human behaviour and environmental phenomena, from sneezes to lightning strikes. In the fourth century these traditional Greco-Roman forms of divination fell out of favour, were explicitly and repeatedly banned by law, and ultimately challenged by Late Antique conceptions as to who could read the future and how.

 >>> archiv pozvánek

 

 

 

 

Přednáška - listopad 2023

 

 Jirkal JKF a ÚŘLS srdečně zvou všechny členy i veřejnost na přednášku

 

 Počiatky Ríma v pohľade troch vied – archeológie, historiografie a indoeurópskej komparatistiky,

   kterou přednese

     PhDr. Emanuel Jirkal, PhD.

      (Katedra histórie FF UKF v Nitre)

     Přednáška se koná ve čtvrtek 2. listopadu 2023 od     18:00 hodin v místnosti C144 (Celetná 20, Praha 1).

 

 

Anotace: 

Počiatky starovekého Ríma ležia v hlbinách dejín a naše vedomosti o nich sú preto len veľmi útržkovité. Rímska tradícia zapísaná v dielach antických historikov je síce veľmi farbistá, plná príbehov a obdivu k raným rímskym kráľom a hrdinom, z hľadiska historického výskumu je však takmer nepoužiteľná. Tento historiografický pohľad nám pomáhajú korigovať výsledky archeologických výskumov, a správne zaradiť a interpretovať tieto príbehy nám zasa pomáha komparácia s indoeurópskymi mýtmi rozprestretými krížom cez mnoho storočí indoeurópskeho jazykového kontinua.

 >>> archiv pozvánek