Prof. Alden Smith

Prof. Alden SmithÚstav řeckých a latinských studií srdečně zvou všechny členy i veřejnost na přednášku

Where Character is King: Leadership and Epicureanism in Aeneid 1,

kterou prosloví 

prof. Alden Smith (Baylor University, Texas, USA).

Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 14. června 2018 v 18h

na ÚŘLS FF UK v místnosti 147 (Celetná 20, Praha 1).  

 

 

Anotace přednášky: 

AttThe notion that Epicureanism shapes Virgil’s thought process is quite old, going back to Servius. That notion can also be derived from several factors, from the historical Virgil’s friendship to the Epicurean philosopher Philodemus and his circle, to his friendship with Horace and Maecenas, to the thematic progression of Epicurean imagery from the Eclogues through the Georgics to the Aeneid.  Relatively recent studies, such as those of Hardie, Dyson and Kronenberg have further shown a range of intertextual resonances of the Aeneid with the DRN.  This paper will show that, although Virgil frequently employs linguistic echoes of Lucretius, he does not do so simply to draw on philosophical concepts to undergird the notion of friendship.  Rather, in the Aeneid’s first book, Virgil would seem to develop his characters in terms of friendship to show how Aeneas bonds with his men within a collective unit.  Their bond of friendship is a vital component of the way that Virgil shapes the narrative and develops his characters, particularly as concerns his initial exposition of Aeneas’ personality.  Epicurean intertexts provide atomic analogues to the way that Aeneas’ men interact socially, demonstrating, in book 1 at least, that Aeneas’ style of leadership proves to be as collaborative as it is dynamic.

>>> archiv pozvánek

Zrod edice Bilingua

edice Bilingua 1 page 001

edice Bilingua 2 page 001S velkou radostí a hrdostí Vám oznamujeme, že naše již delší dobu připravovaná nová edice Bilingua, která bude přinášet bilingvně vysázené překlady řeckých a latinských děl s podrobnými komentáři a úvodními studiemi, právě spatřila světlo světa.

První svazek edice přináší Alkmánovo "Partheneion z Louvru”, jehož překlad, komentář a úvodní studii připravil Robert Roreitner. 

Knihu si můžete objednat na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Cena: 160 Kč (pro členy JKF 120 Kč).

 

Předání Čestného uznání JTP prof. Pavlu Olivovi

olivaJednota tlumočníků a překladatelů a Jednota klasických filologů srdečně zvou všechny své členy i veřejnost na slavnostní předání

Čestného uznání Jednoty tlumočníků a překladatelů prof. Pavlu Olivovi, DrSc.,

které se koná ve čtvrtek 26. listopadu v 18 h na Ústavu řeckých a latinských studií (FF UK, Celetná 20, místnost 147).

 

Po slavnostním předání bude následovat přednáška

"Audi, kto ulterius dicit ..."
Makaronský překlad Husovy České nedělní postily v rkp. Mk 91 Moravské zemské knihovny v Brně,

kterou prosloví

Mgr. Jan Odstrčilík, PhD. (Institut für Mittelalterforschung der ÖAW)

Anotace přednášky: Nejspíše někdy v druhé čtvrtině 15. století vznikl úplný latinský překlad Husovy České nedělní postily, který se zachoval v rkp. Mk 91 Moravské zemské knihovny v Brně. Na první pohled se může zdát, že se jedná o doslovný, až otrocký překlad plný prohřešků proti latinské gramatice s množstvím nepřeložených českých slov. Bližší pohled však odhalí pečlivý, a zároveň překvapivý překladatelský program prostupující jak jazykovou, tak obsahovou stránkou díla, který důležitě doplňuje naše poznání recepce Husovy Postily. Přednáška představí výsledky bádání nad tímto textem a jeho připravovnou edici.