Květnová přednáška

poleg

  JKF, ÚŘLS a KREAS srdečně zvou všechny členy i veřejnost na přednášku

Enclosed and wrapped about with dust’:

Latin and English in the material history of the Bible in England, 1200-1553,

kterou přednese

Dr. Eyal Poleg

(Queen Mary University of London)

 

Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 30. května 2019 v 18h 

na ÚŘLS FF UK v místnosti 147 (Celetná 20, Praha 1).  

  

Anotace přednášky: 

The 350 years between the mass-produced Bibles of the early thirteenth century and the reign of the child-king Edward VI saw major transformations to Church and book culture.  The Reformation and the introduction of moveable type print have altered the nature of Bibles, their texts, and the way they have been put to use.  Print and Reformation are often seen as watersheds in the history of the Bible.  However, the materiality of biblical manuscripts and early prints — their layout, addenda, size and readers annotations — presents a more complex picture.  This lecture will trace the long history of Latin in English Bibles.  It will reveal a unique merging of linguistic sphere in late medieval England, one that does not easily fit within the link between English Scriptures and Lollard heresy.  It will also trace the perseverance of Latin in the reigns of Henry VIII and Edward VI, demonstrating a hesitant and uncertain course of change, encoded in medieval and early modern English Bibles. 

>>> archiv pozvánek

Druhý svazek edice Bilingua

 

B2 page 001

B1 page 001

S velkou radostí oznamujeme,

že vyšel druhý svazek edice Bilingva, tentokrát z latinské řady:

 Marcus Tullius Cicero

Caesarianae - Řeči proslovené před Caesarem

Překlad, komentář a úvodní studii připravil Michal Ctibor.

Knihu si můžete objednat na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 Cena: 160 Kč (pro členy JKF 120 Kč).

 

Zrod edice Bilingua

edice Bilingua 1 page 001

edice Bilingua 2 page 001S velkou radostí a hrdostí Vám oznamujeme, že naše již delší dobu připravovaná nová edice Bilingua, která bude přinášet bilingvně vysázené překlady řeckých a latinských děl s podrobnými komentáři a úvodními studiemi, právě spatřila světlo světa.

První svazek edice přináší Alkmánovo "Partheneion z Louvru”, jehož překlad, komentář a úvodní studii připravil Robert Roreitner. 

Knihu si můžete objednat na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Cena: 160 Kč (pro členy JKF 120 Kč).

 

Předání Čestného uznání JTP prof. Pavlu Olivovi

olivaJednota tlumočníků a překladatelů a Jednota klasických filologů srdečně zvou všechny své členy i veřejnost na slavnostní předání

Čestného uznání Jednoty tlumočníků a překladatelů prof. Pavlu Olivovi, DrSc.,

které se koná ve čtvrtek 26. listopadu v 18 h na Ústavu řeckých a latinských studií (FF UK, Celetná 20, místnost 147).

 

Po slavnostním předání bude následovat přednáška

"Audi, kto ulterius dicit ..."
Makaronský překlad Husovy České nedělní postily v rkp. Mk 91 Moravské zemské knihovny v Brně,

kterou prosloví

Mgr. Jan Odstrčilík, PhD. (Institut für Mittelalterforschung der ÖAW)

Anotace přednášky: Nejspíše někdy v druhé čtvrtině 15. století vznikl úplný latinský překlad Husovy České nedělní postily, který se zachoval v rkp. Mk 91 Moravské zemské knihovny v Brně. Na první pohled se může zdát, že se jedná o doslovný, až otrocký překlad plný prohřešků proti latinské gramatice s množstvím nepřeložených českých slov. Bližší pohled však odhalí pečlivý, a zároveň překvapivý překladatelský program prostupující jak jazykovou, tak obsahovou stránkou díla, který důležitě doplňuje naše poznání recepce Husovy Postily. Přednáška představí výsledky bádání nad tímto textem a jeho připravovnou edici.